teisipäev, 18. veebruar 2025

Tekkivad tähesüsteemid Orioni udukogus

Umbes selline võis välja näha alles moodustuv Päikesesüsteemi miljardeid aastaid tagasi.

James Webbi kosmoseteleskoobi foto Orioni udukogus leiduvast niinimetatud protoplanetaarsest kettast tähisega 114–426 on üheks parimaks pilguheiteks Päikesesüsteemi alguspäevadesse. Ketta peamise osa moodustab tumedam tolmuketas, mis ületab läbimõõdult Päikese ja Maa vahelist kaugust koguni 1000 korda ning mis varjab enda keskel noort tähte või tähti. Kettas endas ja meie pilgu eest veel miljoneid aastaid varjatult moodustuvad planeedid.

Heledamad vöödid ketta kahel küljel on ilmselt seal leiduva materjali poolt hajutatud valgus. Foto sinakas taust kuulub Orioni udukogule - hiiglaslikule ja meist vaid umbes 1300 valgusaasta kaugusel asuvale tähtekke piirkonnale, mida valgustavad seestpoolt noored ja kuumad tähed. Tänu just lähedusele on Orioni tähtkujust suudetud eristada mitmeid sarnaseid protoplanetaarseid kettaid. Fotol oleva ketta ulatuseks taevas on vaid paar kaaresekundit. Võrdluseks võib tuua, et Kuu ketta laiuseks on keskmiselt 30 kaareminutit ehk 1800 kaaresekundit.

Kuigi 114-426 avastati Hubble teleskoobi abil juba 1996. aastal, on James Webbi hiljutiste vaatlustega esmakordselt suudetud sellest leida tõendeid veejää sisalduse kohta. 

Näited protoplanetaarsetest ketastest Orioni udukogus (M42).




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar