esmaspäev, 3. veebruar 2025

Asteroid 2024 YR4 võib aastal 2029 Maaga põrkuda

Nagu ilmselt paljud juba meediast kuulnud on, siis avastati jõulude ajal asteroid tähisega 2024 YR4. Avastus tuli vaid kaks päeva peale seda, kui asteroid möödus Maast umbes 800 tuhande kilomeetri kauguselt (2x Maa-Kuu vahemaa). Hilisemad mõõtmised näitasid, et sama asteroid võib 2032. aasta 22. detsembril Maaga põrkuda. Sellise ohtliku kokkusattumuse tõenäosus on hetkel 1,4 protsenti ehk umbes 1:83st.

Asteroid 2024 YR4 suurusevahemike võrdlus reisilennuki ning Tšeljabinski ja Tunguusi sündmuste põhjustanud taevakehadega. Allikas: Wikipedia

Asteroid 2024 YR4 trajektoor Päikesesüsteemi sisealades.

Avastatud asteroid on mõõtmetelt kusagil 40 kuni 100 meetrit. Kuigi seda ei ole palju, oleks kokkupõrge taolise kehaga asustatud piirkonnas päris tõsine sündmus. Näiteks suurlinna kohal plahvatades oleks selle mõju võrreldav (mitme) vesinikpommi plahvatusega ning ohvrite arv võib küündida miljonitesse. Globaalseid tagajärgi see endaga aga kaasa ei tooks.
Et potentsiaalse kokkupõrke osas selgust saada, hoitakse asteroidil silma peal. Nimelt iga vaatlusega saab üha selgemaks, et kuidas selle trajektoor seitsme aasta pärast Maa suhtes välja näeb. Näiteks sama asteroid pidi kusagilt Maa lähedalt mööduma ka 2016. aastal. Hetkel tegeletakse sellel ajal tehtud vaatlusarhiivide läbi kammimisega, sest saades teada asteroidi asukoha minevikus, on võimalik teada selle asukohta tulevikus.

Praeguste teadmiste juures on asteoridi langemise riskikoridor umbes selline.
Enne kui paanikasse laskuda, tuleks igaks juhuks meenutada, et taolisi potentsiaalselt ohtlikke asteroide on avastatud ka varem. Neist kõige kuulsam on ilmselt umbes 370-meetrine asteroid 99942 Apophis, millel oli mingil hetkel 2,7 protsendine tõenäosus Maaga 2029. aastal põrkuda. Edasiste vaatluste käigus see võimalus aga välistati. Tõenäoliselt juhtub sama ka vastavastatud asteroidiga.
Kui kokkupõrget aga ei saa välistada, siis tuleb ilmselt kõne alla võimalus kasutada selle trajektoori muutmiseks midagi sarnast nagu seda oli DART missioon 2022. aastal.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar