teisipäev, 21. jaanuar 2025

Planeetide paraad 2025

Viimastel päevadel on sotsiaalmeediast ja mujaltki kuulda olnud, et 21. jaanuaril või 25. jaanuaril on taevas toimumas mingisugune eriline planeetide joondus või planeetide paraad. Uudisega käivad tihtipeale kaasas pehmelt öeldes naeruväärsed illustratsioonid, kus mõõtkavadest välja puhutud planeete kujutatakse Päikesesüsteemis üksteise taga reas. Kõigele tagatipuks väidetakse, et sellist asja ei näe me Maalt järgmised 150 aastat või midagi sarnast.

Selline nägi see välja kuu alguses. Siis oli planeetidega reas veel Kuu. Kuvatõmmis vabavaralisest programmist Stellarium.

Selline näeb see välja kuu lõpus. Pange tähele, et planeedid on tähtede suhtes oma asukohti muutnud ehk nende seas "rännanud". Planetai tähendas kreeka keeles rändajat. Kuvatõmmis vabavaralisest programmist Stellarium.

Selline näeks taevas planeetidega välja täna. Kuvatõmmis vabavaralisest programmist Stellarium.

Tõepoolest, kui taevas oleks pilvitu, siis võiksime õhtuti näha silmaga nelja planeeti (lääne poolt ida poole liikudes Saturni, Veenust, Jupiteri ja Marssi) ning nende vahel teleskoobiga veel kaht (Uraani ja Neptuuni). Kuid enam-vähem sarnane vaatepilt on meie taevas olnud juba viimased kuu aega ning näha saame seda veel kuu aega. Ainult Saturn hakkab veebruari teises pooles Maalt vaadates päikeseloojangu kumasse kaduma ning peale seda loojuma. Veebruari lõpuks tuleb mõneks päevaks teda seal asendama Merkuur, mis Päikesele kõigist lähemal tiireldes vaid iga mõne kuu tagant end kord õhtuses, kord hommikuses taevas näitab. Veenust, Jupiteri ja Marssi näeme aga veel pikalt.
Ehk siis ühesõnaga ei tasu arvata, et kui sellel nädalal on Eestit katmas pilvevaip, astronoomiasõber millesti enneolematust ilma jääb. Planeetide paraad tähendab tähendab lihtsalt seda, et taevas on näha mitut silmaga nähtavat planeeti korraga. Taolised sündmused ei ole aga sugugi nii haruldased, kui klikke jahtivad artiklid muljet jätta soovivad.

Hetkeseis Päikesesüsteemis. Nagu näha, siis planeedid ei ole kuidagi reas vaid lihtsalt sellises asukohas, et Maalt vaadates paistavad neist enamik korraga taevas kätte. Kuvatõmmis pärineb lehelt: https://www.theplanetstoday.com/index.html


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar