teisipäev, 28. jaanuar 2025

Maale ohtlik asteroid osutus autoks

4. jaanuaril teatas anonüümseks jääda sooviv Türgi hobiastronoom, et ta on Catalina taevaatlusprogrammi arhiivist avastanud uue asteroidi, mis näib olevat 2018. aastal Maast vaid kusagil 150 tuhande kilomeetri kauguselt möödunud. Sellisena oleks see automaatselt Maale potentsiaalselt ohtlik taevakeha, ehk asteroid, mis võib tulevikus Maaga põrkuda. Asteroid sai Väikeplaneetide keskuse (Minor Planet Center - MPC) registris tähiseks 2018 CN41.

Paar tundi hiljem määrati sissekanne kustutamisele, kuna MPC andmetel on asteroidi asemel tegemist hoopis autoga. Täpsemalt siis Tesla Roadsteriga, mis 2018. aastal planeetidevahelisse ruumi saadeti. Selle tehisliku objekti tähiseks on 2018-017A. Kusjuures tegemist ei ole esimese korraga kui tehislik objekt asteroidiga segi aetakse. Korraks on seda tehtud näiteks NASA WMAP satelliidi, ESA Rosetta kosmosesondi, BepiColombo missiooni ja Vene-Saksa Spektr-RG röntgenobservatooriumiga.

Tesla Super Heavy raketi lastiruumis.

Tesla ja mannekeen nimega Starman eemaldumas Maast.
Teatavasti saadeti Tesla kosmosesse ühe Super Heavy raketi testilennu käigus, kui veel arendatavale raketile oli vaja mingisugust lasti. Betoonploki asemel otsustas SpaceX juht selleks kasutada enda isiklikku Teslat, mille valmistanud ettevõtte juht ta samuti oli/on. Ehk siis mõnes mõttes oli tegemist geniaalse reklaamitrikiga või osade arvates lausa moodsa kunstiteosega. Tesla rooli seati kiivrit kandev mannekeen ning see ümbritseti kaameratega, mis edastasid kauneid vaateid planeet Maast ja sellest kaugenevast Teslast tunde peale starti.
Kosmose-Tesla tiirleb tänaseni Päikese ümber väljavenitatud orbiidil, mis ulatub kaugemale kui Marsi orbiit ning ühe tiiru tegemiseks kulub sellel kusagil poolteist aastat. Maa pealt tehtud teleskoobivaatluste põhjal on teada, et Tesla pöörleb kiirusega 4 minutit ja 46 sekundit. Kuigi osad meediakanalid teatasid alguses, et auto saadeti Marsile, ei olnud see kunagi otseselt plaanis ning arvutused näitavad, et selle tõenäosus Marsiga põrkuda on kaduvväike. Küll aga on Teslal järgneva 3,5 miljoni aasta jooksul 6% tõenäosus põrkuda Maaga. Esimene lähedane möödalend Maast leiab aset 2047. aastal, kui Tesla möödub meist 5 miljoni kilomeetri kauguselt. Iga uue möödalennuga selle orbiit õige pisut nihkub.
Auto täpsemat asukohta Päikesesüsteemis näeb siit: https://spacein3d.com/where-is-starman-live-tracker/
Tänaseks on Tesla algne punane värv ammu kadunud ja selle salongimaterjalid ilmselt tundmatuseni moondunud. Keemikute sõnul lagundab/aurustab päikesekiirgus lõpuks auto kõik detailid peale metalli ja klaasi. Kusagil miljardi aasta pärast on auto mikrometeoroidide kokkupõrgetes tõenäoliselt täiesti hävinud.



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar