neljapäev, 2. jaanuar 2025

Alpha Centauri

Siin on näha fotot meie Päikesesüsteemile lähimast tähesüsteemist - Alpha Centaurist. See koosneb kahest üksteisele suhteliselt lähedal tiirlevast päikesesarnasest tähest ja omakorda nende ümber tiirlevast punasest kääbustähest. Neist esimesed kannavad nimesid Rigil Kentaurus ja Toliman, mis tänu väiksele vahemaale (umbes sama mis Päikese ja Uraani vahel) paistavad nii silmaga vaadates kui ka antud fotol ühe heleda tähena. Tähistaevas hoiab see heleduselt neljanda tähe positsiooni. Nende ümber tiirleva jaheda kääbustähe Proxima Centauri nägemiseks on aga vaja kasutada juba teleskoopi ning isegi antud fotol tuleb päris täpselt teada kuhu vaadata (otsi fotolt noolt ja ringi). Proxima Centauri, asudes parasjagu oma suurematest ja heledamatest õdedest meie pool, on ühtlasi Päikesesüsteemile lähim täht. Selle kauguseks Päikesest on 4,25 valgusaastat.

Foto on tehtud Austraalias asuva Heavens Mirror observatooriumi 10cm refraktoriga ning töödeldud Chris Cantrelli poolt.

Kuidas seda vahemaad endale ette kujutada? Kui Päike kahandada golfipalli suuruseks ehk umbes 4 sentimeetriseks, siis umbes herne mõõtu Proxima Centauri asuks sellest 1250 kilomeetri kaugusel (Eesti-Austria vahemaa). Ja see on meile lähim umbes 400 miljardist Linnuteed moodustavast tähest. Tähtede omavahelised kaugused ja seega galaktikate mõõtmed on inimlikust vaatenurgast tõenäoliselt astronoomia kõige raskemini hoomatav aspekt.
Alpha Centauri süsteem asub Lõunapoolkera taevas Kentauri tähtkujus, mida paraku suuremast osast põhjapoolkeralt ei näe.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar