Täna on astronoomilises mõttes toimumas kaks huvitavat sündmust. Pärastlõunal tähistame Maa periheeli ehk päikeselähist ja õhtul saame pilvede puudumisel vaadata kuidas Kuu varjutab pisut enam kui tunniks hiidplaneet Saturni.
Aastavahetuse aeg mingit kindlat astronoomilist või looduslikku tähtsust ei omanud. Tegemist on selles osas puhtakujulise inimloomingu ja traditsiooniga. Seevastu täna, 4. jaanuaril Eesti aja järgi kell 15:28 jõuab Maa oma veidi lopergusel orbiidil aasta kõige lähemasse punkti ümber Päikesele. Sellist hetke tuntakse astronoomias periheelina ehk eestipäraselt päikeselähisena. Selle vastandiks on afeel ehk päikesekaug, mida saab sellel aastal tähistada 3. juulil.
|
Meil pole veel õnnestunud periheeli ja afeeli otseselt pildstada, kuid all näeb illustratsiooni, kuidas see välja võiks näha. Illustratsiooni aluseks on üks meie lõppenud aasta juulis tehtud foto Päikesest, mis on poolitatud ja üks pool 3,3 protsenti väiksemaks kahandatud. Võltsvärvides foto koosneb kusagil sajast parimast kaadrist, teleskoop Bresser Messier NT-203, kaamera ZWO ASI071MC pro, monteering EQ6R-PRO, päikesefilter Baader ASBF. Fotode liitmiseks, timmimiseks ja lõikamiseks kasutasime programme PIPP, Autostakkert, Registax ja Photoshop. |
Täpsemalt asub täna pärastlõunal Maa Päikesest 147 103 686 kilomeetri kaugusel ehk ümmarguselt 5 miljonit kilomeetrit lähemal kui poole aasta pärast afeelis, kui tiirleme oma kodutähest 152 087 738 kilomeetri kaugusel. Maisete standardite järgi võib ju 5 miljonit kilomeetrit tunduda kujutlematu vahemaana (12x Kuule ja tagasi), aga suhtelise arvuna on muutus üsna tühine - meie planeedi orbiit ümber Päikese on praktiliselt ümmargune.
Saksa astronoom Johannes Kepleri planeetide liikumist kirjeldavatele seaduste kohaselt peab Maa Päikesele lähemal asudes liikuma kiiremini kui kaugemal. Tõepoolest, Maa orbitaalkiirus jaanuari alguses on 30,3 kilomeetrit sekundis ehk ligi 1 kilomeeter sekundis kiiremini kui juulis. See tähendab ühtlasi, et põhjapoolkera talv on ka keskmiselt viis päeva lühem kui suvi. Samas päikeseööpäevad on parasjagu kusagil pool minutit pikemad kui keskmiselt.
Päikesele lähemal asumine teeb ta meie taevas ka 3,3 protsenti läbimõõdult suuremaks kui juulis ning Maa saab tervikuna kusagil 7 protsenti rohkem päikesekiirgust. Näilise suuruse muutumist on võimalik ka ise koduste vahenditega testida. Näiteks kui teha täna ja juuli alguses päikesekettast sama kaamera, objektiivi ja suurendusega foto ning neid hiljem võrrelda.
Lisaks periheelile näeb täna õhtul Eestimaalt umbes kell 19:38 kuidas planeet Saturn kaob umbes veerandi jagu valgustatud Kuu pimedama poole taha, et teiselt valgustatud poolt umbes kell 20:42 taasilmuda. Kui kadumise ajal on Kuu kusagil 12 kraadi kõrgusel edelas, siis ilmumise ajal on see kõigest 6 kraadi kõrgusel. Varjutamise vaatlemine vajab seega üsna kaugele selget läänetaevast, mida võib hetkeprognooside põhjal lubada vaid Lõuna-Eestile.
|
Saturni varjutamist Kuu poolt näeb täna peamiselt põhjapoolkeralt. |