esmaspäev, 2. detsember 2024

Mis värvi on universum?

Mis värvi on universum? Selline küsimus, mis võiks esmapilgul kuuluda lapsele, ei pruugigi olla täiesti vastamatu. Täpsemalt võiks selle sõnastada, et mis oleks meid ümbritsevate galaktikate keskmine värv nähtuna Maalt.


2003. aastal avaldasid Johns Hopkinsi ülikooli teadlased Karl Glazebrook ja Ivan Baldry uurimuse, kus nad tegid kindlaks 200 tuhande galaktika liitvärvi, milleks on allolev kergelt beežikas toon. Leidmaks sellele värvile ametlikku nime, korraldasid nad võistluse, mille võitjaks sai nimi "Kosmiline latte". Selle pakkus välja Peter Drumi nimeline mees, kes luges võistlusest kohvikus istudes ning kes märkas, et küsitav toon ja tema latte olid sama värvi. Teiste pakutud nimede hulgast leiab veel "Cappuccino Cosmico", "Suure Paugu beeži" ja "Univeeži".

Allolevat värvi, mis HEX-koodis on #FFF8E7, võiks sisuliselt võtta kui väga paljudes galaktikatest sisalduvate tähtede keskmist värvitooni nähtuna Maalt. Universumi vananedes on see värv muutunud ja muutub ka edaspidi oluliselt punakamaks, kuna kunagised kuumad ja seega sinisemad tähed on nüüdseks paisunud punasteks hiidudeks. Sõna "nüüdseks" on muidugi petlik, kuna valguse kiirus on lõplik ning me saame rääkida ainult sellisest tähevalgusest, mis on meieni jõudnud. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar