Lisaks Kuule on Maal teadaolevalt seitse niimetatud kvaasikuud. Tegemist on asteroididega, mis tiirlevad ümber Päikese sama kiiresti kui Maa ning enam-vähem samas tasandis, kuid teevad seda ruumis teisiti orienteeritud ja/või rohkem väljavenitatud orbiidil. See tähendab, et meie planeedi vaatenurgast näivad kvaasikuud tegevat Maa ümber omapärase kujuga ja ajas muutuvaid silmuseid. Sellest siis ka nende nimi, kus sõna kvaasi on laen ladinakeelsest sõnast, mis tähendab "peaaegu" või "näiliselt".*
Kvaasikuude orbidiid on paraku ebastabiilsed, mis tähendab, et varem või liiguvad need Maast eemale ning need lakkavad olevat kvaasikuud (kuigi tulevikus võivad nad selleks uuesti saada). Kuna tegemist on Maale võrdlemisi lähedal asuvate ja planeedi tiirlemistasandiga lõikuvate objektidega, kuuluvad need ka potsentsiaalselt Maale ohtlike asteroidide hulka.
Kvaasikuu (164207) 2004 GU9 orbiit nähtuna Maa vaatenurgast. Selle kaugus Maast on keskmiselt 27 miljonit kilomeetrit ehk peaaegu 70 korda kaugemal kui Kuu. |
Kvaasikuu (164207) 2004 GU9 ja Maa orbiit nähtuna Päikese vaatenurgast. Mõlemad teavakehad tiirlevad ümber Päikese, kuid on seda tehes üksteise lähedal. |
Siiani on Maal avastatud seitse sellist kvaasikuud, mille mõõtmed ulatuvad mõnest kümnest meetrist mõnesaja meetrini. Neist tõenäoliselt kõige suurem on asteroid astronoomilise tähisega (164207) 2004 GU9, mis avastati juba 2004. aasta aprillis. Kuna Maast asub see enamuse ajast mitmeid kümneid kordi kaugemal kui Kuu, on selle täpseid mõõtmeid ja kuju raske hinnata, kuid (164207) 2004 GU9 läbimõõt võib olla vahemikus 160-350 meetrit. Praeguste vaatluste alusel võib arvata, et jääb see meie kvaasikuuks veel vähemalt 600 aastaks.
Teadaolevast seitsmest kvaasikuust on siiani ametlik nimi (tähise asemel) antud vaid ühele. Selleks on 469219 Kamoʻoalewa, mis avastati 2016. aastal Hawaiil asuva Haleakalā observatooriumi abil.
Nüüd on aeg nimi anda järgmisele ning esmakordselt on kõigil võimalus nimevalikul oma hääl maksma panna. Nimelt peale seda, kui Veenuse teadaolevalt ainus kvaasikuu üsna humoorikal viisil nime Zoozve teenis**, otsustas USA raadiosaade/taskuhääling Radiolab koos Rahvusvahelise Astronoomia Liiduga (IAU) korraldada võistluse, kus kõik said 1. juunist 30. septembrini kvaasikuule 2004 GU9 nime pakkuda. Ligi 3000 esitatud kandidaadi seast valis üsna prominentne žürii välja seitse, mille hulgast leiab ka nime "Ehaema". Selle pakkus välja Liisi A. Eestist. Teised nimekandidaadid on Bakunawa, Cardea, Enkidu, Ótr, Tarriaksuk ja Tecciztecatl.
Nüüd saavad kõik soovi korral anda enda lemmikule hääle kuni 1. jaanuarini, mil Radiolab kuulutab enim hääli saanud nime võitjaks. Peale seda kinnitab Rahvusvaheline Astronoomia Liit selle 2004 GU9 ametlikuks nimeks.
Hääletada ja nimede kohta lähemalt lugeda saab siit: https://radiolab.org/quasi-moon
*Samast ladinakeelsest sõnast on tulnud ka ammuste ja väga heledate galaktikate tuumad kvasarid, mis meenutasid avastades teleskoobis tähti. Kvasar tähendabki "tähelaadset".
**524522 Zoozve on Veenuse ainus teadaolev kvaasikuu, mis avastati Lowelli observatooriumi astronoom Brian A. Skiffi poolt 11. novembril 2002. Käesoleva aasta alguses oli Radiolabi eetris saade, kus selle üks saatejuhte rääkis, et ta oli oma lapsele tellinud kunstnikult Alex Foster Päikesesüsteemi kujutava plakati. Sellelt plakatilt avastas ta, et Veenuse juures oli kujutatud kuud nimega Zoozve. Kuna Veenusel teadaolevalt ühtegi kuud ei ole, võttis ta kunstnikuga ühendust ning tuli välja, et viimane oli lugenud eelmainitud kvaasikuu algupärast numbritest ja tähtedest koosnevat tähist 2002VE valesti ning arvas, et Veenusel on kuu nimega Zoozve. Kuna saade sai üsna palju kõlapinda, siis otsustas kvaasikuu avastaja Brian A. Skiff Rahvusvahelisele Astronoomia Liidule esitada taotluse, et see nimetatakski ametlikuks Zoozveks. Nädal hiljem oli taotlus rahuldatud.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar