Alles hiljuti uuriti meie käest ühe postituse kommentaarides, et kas keegi on eales jäädvustanud mõne Kuud tabanud meteoroidi või asteroidi kokkupõrke. Vastus ja videotõestus on kohe lähiminevikust võtta. Nimelt jäädvustas Hiratsuka Linnamuuseumi kuraator ja hobiastronoom Daichi Fujii alles detsembri esimesel pooles kolm sellist tabamust Kuul. Kuna sellel ajal oli oma tipule liginemas iga-aastane geminiidide meteoorivool ning kokkupõrke suund enam-vähem klappis, võiski tegemist olla mõne geminiidide hulka kuuluva kosmosekivikesega.
Kokkupõrkeid paistavad läbi teleskoobi filmitud kõrge kaadrisagedusega klippidelt nagu lühikesed valguse sähvatused. Seda põhjusel, et kilomeetreid sekundis kihutava keha kokkupõrkel eraldub energia peamiselt kuumuse ning mingil määral ka valgusena. Nende poolt tekitatud kraatreid maapealsete teleskoopidega vaadelda oleks lootusetu, kuid näiteks Kuu ümber tiirlevad satelliidid, mis selle pinda pidevalt pildistavad võivad need lõpuks üles leida küll. Seda juhul kui kraatrid on piisavalt suured, et nende piiratud resolutsiooniga fotodel silma paista. Värskeid kraatreid leitakse NASA Lunar Reconnaissance Orbiteri (LRO) fotomaterjali põhjal regulaarselt.
All on näha kaht Daichi Fujii poolt jäädvustatud kokkupõrget 8. detsembril. Kolmandaks klipiks on mehe seni suurim jäädvustatud kokkupõrge eelmise aasta veebruarist. Selle puhul kestis järelhelendus lausa terve sekundi. See tähendab, et kokkupõrge pidi olema ebatavaliselt võimas ning selle tulemusel võis tekkida ligi tosina meetrise läbimõõduga kraater. Teadaolevalt pole seda aga veel üles leitud.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar