neljapäev, 12. detsember 2024

Centaurus A galaktika täies hiilguses

Lõunapoolkeral paistab Kentauri tähtkujus üks meie naabruskonna huvitavamaid galaktikaid - Centaurus A. Kuna galaktikatest on see taevas heleduse poolest viies (Magalhaesi pilvede, Andromeeda ja Kolmnurga galaktikate järel), on tegemist ühe lõunamaalastest astrofotograafide meelisobjektiga. Allolev foto, mille autoriks on Uus-Meremaa astrofotograaf ja hobiastronoom Rolf Olsen, koosneb kokku 321 tunnisest säriajast, mis olevat läbi erinevate filtrite jäädvustatud viimase 10 aasta jooksul. Selleks vajalikud teleskoobid ehitas ta ise.

Centaurus A, mis asub meist umbes 12 miljoni valgusaasta kaugusel, on arvatavasti ammuse elliptilise ja spiraalgalaktika kokkupõrke tulemus. Kuna taoliseid kokkupõrkeid esineb võrdlemisi harva, on Centaurus A kuju ka väga omapärane. Astronoomid pole siiani ühe nõul, et kas seda peaks liigitama niinimetatud läätsekujuliste või elliptiliste galaktikate hulka. Loodusel on muidugi meie liigitamistest sügavalt ükskõik. Centaurus A läbimõõt on umbes 60 tuhat valgusaastat, selle keskosa läbib tumedam tolmune ketas ning fotol on näha ilmselt kokkupõrkest tekkinud lainetamisi, mis moodustavad selle ümber ringjaid struktuure. Huvitav mõelda, et see hägune hele udu on kümnete miljardite tähtede ühine valgus.

Centaurus A tolmuriba läbi Hubble kosmoseteleskoobi
Kokkupõrkest (või pigem ühinemisest) tulenevalt on Centaurus A väga aktiivne. See tähendab, et selle südames asuv 55 miljoni Päikese massiga supermassiivne must auk neelab aktiivselt täheainet, ning kiirgab seetõttu oma poolustes välja võimsad niinimetatud relativislikud joad (neist meiepoolset on fotol näha punaka suitsuna). Tegemist on valguse kiirusele ligineval kiirusel liikuvate ioniseeritud osakestega, mis tekitavad läbi tähtedevahelise gaasi liikudes võimast röntgen- ja raadiokiirgust. Need joad ulatuvad galaktika südamest üle miljoni valgusaasta. Sellel põhjusel kuulub Centaurus A raadiogalaktikate hulka. Lisaks sellele on Centaurus A veel niinimetatud tähepurske galaktika, ehk selles toimub võrdlemisi kiire ja pidev uute tähtede teke. Ka see arvatakse olevat ammuse galaktikate liitumise otsene tulemus.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar