reede, 29. november 2024

Hiina mehitatud kuulend ei ole enam mägede taga

Hiina mehitatud kosmoseagentuur on avaldanud osaliselt animeeritud promovideo selle eelseisvatest plaanidest mehitatud kuulendudeks. Sellelt võib näha, et vähemalt Kuule maandumine ning seal ettenähtud tegevused on väga sarnased Apollo programmi viimastele missioonidele, mis sisaldasid näiteks kokkupakitud kuukulguri kasutamist.

Kuule jõudmiseks plaanitakse kasutada kahte hetkel veel kordagi lennanud Long March 10 raketti, mille esimene testilend peaks toimuma 2026. Neist üks toimetab Kuu orbiile mehitatud kosmoselaeva ning teine Kuule maandumiseks vajaliku tehnika. Kaks laeva põkkuvad Kuu orbiidil ning seejärel maandudakse (kuundutakse). Video näitab veel erinevaid tehnika teste ja kuulendudeks ehitatud juhtimiskeskusi.
Hiina mehitatud kuulend peaks aset leidma millalgi enne 2030. aastat. Kuigi kriitikud kipuvad Hiina kosmoseprogrammi mingil põhjusel pilkama, ei saa eitada, et siiani on nad olnud kõigis ettevõtmistes üles ootuste edukad. Näiteks on nad orbiidile saatnud kosmosejaama, maandunud Marsile, Kuu tagaküljele ning toonud Kuult pinnaseproove. Kusjuures seda kõike esimesel katsel. Erinevalt näiteks NASAst on see kõik toimunud ka ettenähtud tähtaegu täites või neid lausa edestades.
NASA ja ESA koostöös toimuv Artemise programm lubab inimese Kuule toimetada 2026. aastal. Kuid suure tõenäosusega lükkub see siiski edasi. Ehk siis kümnendi lõpus läheb päris pingeliseks rebimiseks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar