Videoanimatsioon meie planeedil tekkivast, neelduvast ja tuultes liikuvast süsihappegaasist. Enneolematult suure lahutusvõimega animatsiooni aluseks on superarvutitega käitatud mudel nimega GEOS (Goddard Earth Observing System), mis on omakorda kokku pandud miljarditest nii maapealsetest kui orbiidilt kogutud vaatlusandmetest. Klipp näitab vahemikku 2020. aasta jaanuarist märtsini.
teisipäev, 30. juuli 2024
Maa ja süsihappegaas
Astronoomiafestival 2024 Ristnas
9.-13. augustil Harjumaal Ristna sadamas toimuvalt Astronoomiafestivalilt ei pea tingimata lahkuma vaid uute teadmiste ja kogemustega. Täiesti vabalt võib õnnestuda sealt koju minna ka mõne fotodel leiduva teleskoobi või binokliga. Selda eeldusel, et festivalil toimuval viktoriinis leitakse ennast kolme parima võistkonna hulgast.
esmaspäev, 29. juuli 2024
Andromeeda infrapunas
Fotodel on näha Spitzeri kosmoseteleskoobi* infrapunas jäädvustatud vaateid meile lähimale Andromeeda hiidgalaktikale. Kuna Andromeeda paistab meie taevas suurem kui paljud inimesed ilmselt arvaksid (kusagil seitse täiskuu ketast üksteise kõrval) ning Spitzeri vaateväli suhteliselt pisike, tuli mosaiigid kokku õmmelda kusagil 3000 individuaalsest fotost.
Suuremalt: https://www.spitzer.caltech.edu/image/ssc2006-14a1-andromeda |
Suuremalt: https://www.spitzer.caltech.edu/.../ssc2006-14a2-stars-in... |
Suuremalt: https://www.spitzer.caltech.edu/.../ssc2006-14a3-dust-in... |
neljapäev, 25. juuli 2024
Kuu varjutas Saturni
kolmapäev, 24. juuli 2024
M87 galaktika ja selle must auk
Neitsi galaktikaparve keskel asub hiidelliptiline galaktika M87. See meist 54 miljoni valgusaasta kaugusel asuv tõsine hiiglane sisaldab oma 134 tuhande valgusaastase läbimõõdu juures ühtekokku kusagil triljon ehk miljon miljonit tähte.
teisipäev, 23. juuli 2024
Inimkogemuse ulatus universumis
Universumi ulatus ajas ja ruumis on meeletult suur. Meil ei ole vahendeid, et kõiki universumi paiku külastada ning me ei ela igavesti, et kõikidele sündmustele ajas tunnistajaks olla. Samamoodi ei ole meil ka meeli, mis tajuks palju lühemat aega kui silmapilk või näeks palju peenemat objekti kui juuksekarv.
reede, 19. juuli 2024
Tõrva Astronoomiaklubi I Land Soundi festivalil 2024
Täna ja homme leiab Tõrva Astronoomiaklubi Saaremaalt Illiku laiult. Kui taevas selgineb, siis toome I Land Soundi festivalile vaateid Päikesest, Kuust ja öösiti ka planeetidest.
kolmapäev, 17. juuli 2024
Astronoom Taavi Tuvikene Tõrva pubis Juudas
Tõrva Astronoomiaklubi ridadesse ei kuulu ühtegi kutselist astronoomi. Oleme siin kõigest asjaarmastajad, kelle teadmised tuginevad ühel või teisel moel tegelike teadlaste tööle. Seepärast on alati rõõm kuulda, et ka Tõrvas vahel mõni teadlane rääkimas käib. Näiteks homme õhtul kuuleb siinses kultuuripubis Juudas Tartu Ülikooli astronoomi Taavi Tuvikese loengut "Kui kaugel on tähed ja galaktikad".
Shoemaker-Levy 9 põrkub Jupiteriga
Eile, 30 aastat tagasi oli võimalik Maalt tunnistada üht nüüdisaja võimsamat sündmust meie Päikesesüsteemis, kui gaasihiid Jupiteriga põrkus komeet Shoemaker-Levy 9 või õigemini selle killud. Tegemist oli esimese reaalajas jälgitud taevakeha kokkupõrkega teise planeediga ning kuna selle toimumist oli pikalt ette teada, vaadeldi seda nii kutseliste astronoomide kui amatööride poolt üle kogu maailma.
Hubble kosmoseteleskoobi kahest erinevast fotost kokku pandud komposiit, kus on näha nii planeeti kui selle ümber tiirlevaid Shoemaker-Levy 9 komeedifragmente. |
Hubble kosmoseteleskoobi foto 21ks fagmendiks lagunenud Shoemaker-Levy 9 komeedist enne seda kui need Jupiteriga põrkusid. |
teisipäev, 16. juuli 2024
Galaktikapaar Pingviin ja Muna
Sellest kui NASA, ESA ja Kanada kosmoseagentuuri koostöös valminud James Webbi kosmoseteleskoop hakkas Maale saatma esimesi hingematvaid fotosid on möödunud kaks aastat. Nii nagu teiste suuremate observatooriumide puhul traditsiooniks saanud, avaldas ka Webbi tiim oma ühe maailma kõige tundlikuma ja seni kõiki ootusi ületanud teleskoobi sünnipäeva puhuks ühe ametliku sünnipäevafoto.
Suuremalt saab Webbi fotot vaadata siit: https://stsci-opo.org/STScI-01J06Y2CNAYAPKBW5EKM4S94XJ.png |
pühapäev, 14. juuli 2024
Helkivate ööpilvede trianguleerimine
Jätkuks eilsele helkivate ööpilvede postitusele vahendame uudised lõunanaabrite juurest: Läti Astronoomiaselts (Latvijas Astronomijas biedrība) korraldab juba mitu aastat selliste pilvede ühisvaatluseid, mille käigus saab eri paigust tehtud ülesvõtete abil trianguleerida helkivate ööpilvede asukohta ja paiknemist.
laupäev, 13. juuli 2024
reede, 12. juuli 2024
Kuldne Saturni ööpool
Fotol on näha hiiglasliku Saturni niinimetatud ööpoolt ehk seda külge, mis on Päikesest eemale suunatud. Päikesevalgus valgustab selle rõngaid küljelt ja alt, samal ajal kui planeedi poolt heidetud vari need enda taga otsekui noaga nähtamatuks lõikab. Valgust hästi peegeldavatest jäätükkidest koosnevad rõngad valgustavad Saturni lõunapoolkera (all) ning veidi ka selle põhjapoolkera, andes tervele fotole kuldse tooni. Paremini valgustatud lõunapoolkera esiplaanil on näha õhukeste seesmiste ehk planeedile lähemate rõngaste tumedad siluetid.
Saturni rõngad, mille põhiosa ulatub 7000 kuni 80 000 kilomeetrit planeedi ekvaatori kohale koosnevad tegelikult arvukatest peenematest rõngastest ja nende vahelistest piludest. Vaatamata maises mõttes tohutule ulatusele on nende keskmine paksus kõigest 10-20 meetrit, koosnedes lugematutest eri mõõdus (aga reeglina mitte suurematest kui 10 meetrit) jäätükkidest ja -tolmust.
Saturn tõuseb juuli südaöödel idast ning jõuab päikeseloojanguks umbes 22 kraadi kõrgusele kagutaevasse. Ära tunneb selle seal kui ühe keskmisest heledama tähe, mis erinevalt tegelikest tähtedest silmnähtavalt väga ei vilgu.
teisipäev, 9. juuli 2024
Maast möödunud asteroidi pildistati radariga
Juuni lõpus möödus Maast 295 000 kilomeetri kauguselt umbes 150 meetrise läbimõõduga asteroid 2024 MK, mis avastati vaid paar nädalat varem. Tänu suhteliselt väikesele vahemaale (kaks kolmandiku Maa-Kuu vahemaast) otsustati asteroidi vaadelda NASA Deep Space Networki (Süvakosmose võrgustiku) Goldstone planetaarradariga. Tegemist on California osariigis mitmest parabool-antennist koosneva süsteemiga, mis selle asemel, et vaid raadiolaineid püüda, suudab neid ka kõrge energiaga saata. Seega suudab süsteem toimida radarina, mis saadab ja võtab vastu mingit objektilt peegeldunud raadiolaineid.
Goldstone radaripildid 2024 MK asteroidist. Suuremalt: https://www.nasa.gov/.../07/2-pia26383-main-2024mk-16.jpg |
reede, 5. juuli 2024
Lõunataevas on näha Rahvusvahelist kosmosejaama
Järgnevatel nädalatel on Eestist igal ööl ja osadel öödel lausa mitu korda lõunakaares näha üht väga heledat läänest ida poole liikuvat objekti. Objekt liigub hääletult ning umbes sama kiiresti kui reisilennukid. Tegemist on umbes jalgpalliväljaku mõõdus Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS), mis on tükk-tüki haaval üha suuremaks ehitatult Maa orbiidil tiirelnud juba üle veerand sajandi.