Loe paberlehest või veebist...
reede, 31. detsember 2021
Tõrva Astrobnoomiaklubi Õhtulehes
kolmapäev, 29. detsember 2021
Planeetide aastalõpumarss
Viimastel nädalate õhtutel on päikeseloojangu järgselt lõunakaares näha olnud kolme silmaga nähtavat planeeti võrdsete vahedega reas. Neist kõige heledam ja madalam on Veenus, omajagu nõrgem Saturn kõrgemal ida pool ning endiselt veel päris hele Jupiter omakorda Saturnist kõrgemal ja idas. Neist viimane on aeglaselt lääne poole triivides nähtavaks jäänud mitmeks õhtutunniks. Lähipäevadel liitub nendega neljas, Päikesesüsteemi väiksem planeet Merkuur.
All kuvatõmmis Stellariumist, kus on kujutatud 31. detsembri varaõhtul avanevat vaatepilti edelasse. Merkuur piilub animeeritud puudelatvade vahelt. |
esmaspäev, 27. detsember 2021
James Webb ja komeet Leonhard
Nüüdseks peaksid juba kõik (huvilised) teadma, et James Webbi kosmoseteleskoop saadeti laupäeval edukalt kosmosesse, kus see jätkab (hetke)kiirusel 1,3 kilomeetrit sekundis oma teekonda L2 nimelise punkti poole. Selle tüki kirjutamise ajal on see jõudnud Maast juba 343 tuhande kilomeetri kaugusele ehk peaaegu sama kaugele kui Kuu. Üle miljoni kilomeetri ootab veel ees. Lisaks on teleskoop automaatselt ja edukalt lahti pakkinud kaks detaili - päikesepaneelid teleskoobi varustamiseks vooluga ja sideantenni, mis osutades pidevalt Maa suunas lubab siinsel juhtimiskeskusel sellega ühendust pidada. Kõik järgnevad etapid, nagu näiteks päikesevarjuki ja peegli kokkuvoltimine, saavad toimuma juhtimiskeskusest antud käskluste alusel.
laupäev, 25. detsember 2021
Palju õnne Newtonile
Palju õnne sünnipäevaks mehele, kes sündis tänasel päeval sajandite eest ja muutis juba 30ndates maailma...
James Webb kosmoseteleskoobi start
Nonii. Lõpuks on saabunud see päev, kui Prantsuse Guajaana kosmosesadamast stardib külma kosmose poole Ariane 5 kanderakett, mille ninakoonuses peitud inimkonna kalleim ja keeruliseim teadusinstrument - James Webbi kosmoseteleskoop. Tuhandete teadlaste ja inseneride lootused ja unistused stardivad koos sellega.
James Webb on teel
James Webb on teel universumi saladuste avastamise suunas. All foto ühest viimasest vaatepildist sellele teleskoobile (nähtuna raketiastme pardalt), kui see alustab Maa lähedalt teekonda oma viimasesse asupaika meist 1,5 miljoni kilomeetri kaugusele. Ees seisavad aga pingelised nädalad, kui 5x10 meetrine tomp alustab oma lahtivoltimist kolme korrulise maja kõrguseks ja tenniseväljaku suuruseks observatooriumiks. Kõik ei ole veel kaugeltki läbi, kuid algus läks igatahes veatult.
neljapäev, 16. detsember 2021
James Webb võib startida jõuludel
Nii, asi hakkab juba tüütuks muutuma. Korra juba mõne päeva võrra edasi 22. detsembrile nihutatud James Webbi kosmoseteleskoobi start on taaskord vähemalt kaks päeva edasi lükatud. Kui esimesel korral põhjustas viivituse ootamatult katkenud rihmaklamber, mis saatis ligi kümme miljardit dollarit maksma läinud teleskoobist läbi vibratsioonid, siis seekord on üles kerkinud sideprobleemid teleskoobi ja kanderakett Ariane 5 vahel. Reedel peaks selguma, et mis kuupäevale start viimaks seatakse, aga praegu ei ole välistatud, et see võib aset leida 24. detsembril ehk jõululaupäeval. Oleks vist maailma parim jõulukink igale astronoomile ja astronoomiahuvilisele planeedil kui see inimkonna kõige võimsam teleskoop sellel päeval viimaks turvaliselt üles jõuaks. Olgugi, et start on kõigest esimene samm selle ligi kuu aega kestvast teekonnast Maast 1,5 miljoni kilomeetri kaugusele ning keerukast ja mitu kuud kestvast kalibratsioonirägastikust, mille abil teleskoobi töövõimes lõplikult veendudakse...
Foto kolmekorruselise maja kõrgusest ja tenniseväljaku laiusest Webbist kokkupakituna 10 meetrit pikaks ja mõni meeter laiaks tombuks enne selle Ariane 5 kanderaketi ninakoonusesse tõstmist.
kolmapäev, 15. detsember 2021
Maatõus Luna Orbiter 4 poolt
Kuu ja Maa pildistatuna USA Lunar Orbiter 4 satelliidi poolt, mille ülesandeks oli koos oma eelkäijatega luurata aastatel 1966-1967 Kuu peale valmis Apollo missioonide maandumispaigad. Foto on taastöödeldud ja taastatud kosmosekunstnik Donald E. Davise poolt.
esmaspäev, 13. detsember 2021
Geminiidid tuhisevad taevas
Käes on detsembri keskpaik ja sellega koos üks aasta ilusamaid tähesadusid - geminiidid. Nagu meteoorivooludega ikka, on ka see nimetatud saju radiandi* järgi, mis asub geminiidide puhul Kaksikute (Gemini) tähtkujus. Selle tipphetkel on võimalus näha kuni kahte "langevat tähte" minutis, kuigi sellel aastal rikub kõrgel taevas rippuv ja enamuses täis Kuu asja mõnevõrra ära. Rääkimata siis pilvisest taevast.
astrofotograaf Petr Horáceki jäädvustus 2018. aasta (kuuvabadest) geminiididest Tšehhis Seči järve kohal
Geminiidid eristuvad teistest suurematest meteoorivooludest kahel peamisel viisil. Esiteks on selle meteoorid suhteliselt aeglased ja seega taevas pikemalt jälgitavad ning teiseks on nad meie teele sattunud mitte komeedi vaid asteroidi küljest. Selle teisega saavad geminiidide kõrval uhkeldada vaid jaanuari alguses vaadeldavad kvadrantiidid.
laupäev, 11. detsember 2021
Inimtekkeline kliimamuutus ei ole midagi uut
Meie klubi jutt on tavaliselt vaatav sadade ja miljonite kilomeetrite ning miljonite ja miljardite valgusaastate kaugusele. Astronoom Carl Sagan arvas, et vaatame vahepeal ka tagasi. Tagasivaadates pilt muidugi nii ilus ei olnud ja ega ta viiimase 36 aastaga ilusamaks pole muutunud. Kõik sõnad ja ideed Sagani suust selles tema 1985. aasta pöördumisest USA kongressi poole hoiavad (paraku) lippu kõrgel tänaseni. Ainult see fakt, et inimtegevus on kliimamuutuste peamine süüdlane, näib vahepeal tegevat egoistliku vähikäiku.
Komeet Leonhard
Täna möödub selle aasta heledaim komeet C/2021 A1 (Leonhard) Maast 34,9 miljoni kilomeetri kauguselt ning saavutab taevas ühtlasi oma maksimaalse heleduse. Paraku on komeet nüüdseks langenud hommikuses idataevas nii madalale, et tõusva Päikese kuma ja paks atmosfäär selle ja vaatleja vahel teeb Leonhardi nägemise raskendatuks. Selge taeva olemasolul (Eestis selleks lootust ei ole) võiks seda siiski binokli või teleskoobiga üritada. Kuue päeva pärast möödub Leonhard vaid 4,2 miljoni kilomeetri kauguselt Veenusest ning läbib 3. jaanuaril periheeli ehk Päikesele lähima punkti (90 miljonit kilomeetrit). Peale seda ja tegelikult juba lähiajal muutub Leonhard vaadeldavaks lõunapoolkera taevas, kus see kihutab kaugele ja sügavale tähtedevahelisse ruumi, kust see enam meie Päikesesüsteemi tõenäoliselt ei naase.
Hiina satelliit Yangwang-1 fotod Leonhardist, mis on tehtud iga 8 tunni tagant alatest 29. novembrist kuni 6. detsembrini. |
M3 kerasparv, Leonhard ja kaadrisse sisenenud meteoor |
Leonhard ja M3 kerasparv. |
Leonhard liikumas 24. novembril Vaala ja Kangi galaktikate eest läbi. Foto: Jingyuan Bai |
Yangwang-1 satelliidi foto Leonhardist läbi Maa atmosfääri. |
Leonhard ja M3 kerasparv. |
Trona Pinnacles, Kalifornia osariik, USA |
neljapäev, 9. detsember 2021
Päikesevarjutus Antarktikas (4. detsember, 2021)
Mõned valitud fotod laupäevasest (4. detsember) täielikust päikesevarjutusest Antarktikakohal.
Theo Boris, Christian A. Lockwood, David Zimmerman. Stephanie Yeziyi Andrew Studer Kuu vari Rahvusvahelise Kosmosejaama pardalt. Aman Chokshi (fotol 10 meetrine Lõunapooluse raadioteleskoop) Kuu vari lõunapoolusel. Foto DSCOVR satelliit. Stephanie Yeziyi. 24 tundi polaarpäeva ühel fotol. Felipe Trueba Petr Horálek
kolmapäev, 8. detsember 2021
Hubble vaatleb jälle!
Head uudised! Hubble kosmoseteleskoop on taaskord täie tervise juures. Nii nagu suvel, oli Hubble vahepeal peaaegu kuu aega rivist väljas, peale seda kui juhtimisarvuti hakkas instrumentidelt saama sünkronisatsiooni veateateid. Seekord õnnestus aga vaatlusriist puhtalt tarkvaraliste nippide abil tasapisi tagasi töökorda tuua ning teha muudatusi, mis välistaksid sarnaste veateadete tõttu terve teleskoobi turvarežiimile lülitumise. Suvel oldi teatavasti sunnitud käiku võtma teleskoobi teine ja viimane juhtarvuti, peale seda kui selle pingeregulaator otsad andis.
esmaspäev, 6. detsember 2021
Lõunataevas paistavad Jupiter, Saturn ja Veenus
Kui mõnel varasel õhtupoolikul peaks selgemat ilma tulema, siis tasub ennast peale päikeseloojangut näo, binokli või teleskoobiga lõunasse pöörata, kuna parasjagu on seal ühes reas säramas kolm heledat planeeti. Kõrgel asetsevat ja heledat Jupiteri ja sellest paarkümmend kraadi lääne pool nõrgemalt paistvat Saturni oleme me selles suunas (kuid kellaajaliselt hilisematel tundidel) harjunud nägema juba suvest saadik. Lisaks neile on aga õhtuse lõunahorisondi kohale hakanud kerkima ka planeet Veenus, mille nurkkaugus Päikesest on muutunud meie jaoks piisavaks, et videvikutaevas nähtavaks muutuda. Kusjuures see Maa pilvine ja tuline kaksik on nüüdseks Päikese ja Kuu järel taeva kõige heledam objekt, mis saavutab maksimumi (-4,7 mag) homme õhtul. Hea binokli või teleskoobiga võib näha, et Veenus paistab meile tegelikult heleda paremalt valgustatud sirbina, kuna oma teekonnal ümber Päikese on see liikumas peagi Maa ja Päikese vahelt läbi. See tähendab, et lähinädalatel muutub Veenuse sirp üha õhemaks ja õhemaks ning nihkub taevas Päikesele järjest lähemale, mis omakorda muudab selle peagi meie jaoks vaadeldamatuks.
Veenust kutsutakse vahel ka Maa sõsarplaneediks ja kuigi tõesti on ta meie kodumaailmale sarnaste mõõtmete, siseehituse, koostise ja tihendusega, on ta kõigis muudes omadustes praktiliselt Maa vastand. Lõviosas süsihappegaasist koosnev atmosfäär ja sellest tulenev võimas kasvuhooneefekt on Veenuse pinnatemperatuuri kergitanud 462 kraadini - piisav, et sulatada tina, pliid ja tsinki. Veenuse atmosfääri tihedus on samuti muljetavaldav, ulatudes 92 atmosfäärini (umbes sama mis 900m sügavusel ookeanis). Kui nendele omadustele lisada veel sealsest taevast allapudevad söövitavad väävliühendid, muutub mõistevaks USA astronoomi Carl Sagani tabav ütlus, et "kui Maa meenutab enim piiblist pärit paradiisi, siis Veenus meenutab enim sealset põrgut."
reede, 3. detsember 2021
Päikesevarjutus Antarktikas
Paar nädalat tagasi sai Põhja-Ameerika ja Vaikse ookeani kohal näha peaaegu täielikku ja viimase pooletuhande aasta pikimat osalist kuuvarjutust. Homme saab aga Antarktika kohal näha täielikku päikesevarjutust.
Täielik päikesevarjutus 2015. aasta 20. aprillil Norras. Kui inimesed pingviinidega asendada, siis võiks isegi homset päikesevarjutust veidi ette kujutada.
Taoline kahe-nädalane ehk "poole kuune" intervall kuu- ja päikesevarjutuse vahel on tegelikult väga tavaline. Nimelt saavad varjutused aset leida vaid neil suhteliselt haruldastel hetkedel, kui Päike, Kuu ja Maa satuvad enam-vähem ühele joonele ehk Kuu orbiidi kalle on varjutuste jaoks soodne. Kui paar nädalat tagasi oli kõik õige, et Kuu saaks läbi minna Maa poolt heidetud varjust (kuuvarjutus), siis nüüdseks on Kuu ära teinud peaaegu pool oma tiirust ümber Maa ning saabunud on aeg, kui varjutatud saab Maa. Et Kuu on Maast kusagil neli korda väiksema läbimõõduga, siis tervet Maad ta oma varjuga ära katta ei saa, vaid pigem vedada suhteliselt kitsa täisvarju ala vaid osale planeedi pinnast. Kusjuures pooluste lähistel venib varjukoridor tänu Maa kujule oluliselt laiemaks, kui näiteks ekvaatoril.
teisipäev, 30. november 2021
LL Pegasi surmaspiraal
Sellel Hubble kosmoseteleskoobi lähiinfrapunas tehtud fotol ei paista taustal mitte erakordselt korrapärane spiraalgalaktika (neid on kauguses näha mitmeid), vaid hoopis kaksiktäht LL Pegasi. Fotol sinakalt heledavat Arhimedese spiraali meenutava moodustise täpne tekkemehhanism ei ole veel teada, kuid arvatakse, et see on kuidagi seotud ühe kaksiksüsteemi liikme elu lõpuga ja teise orbiidiga ümber selle. Nimelt hakkavad umbes Päikese mõõtu tähed lõpuks enda ümbert kaotama välimisi atmosfäärikihte, mis moodustavad tähest eemaldudes keerukaid struktuure, mida kutsutakse planetaarududeks.
LL Pegasi spiraali paisumiskiirust mõõtes on leitud, et iga selle haru lahutab umbes 800 aastat - sama aeg kulub selle kaksiksüsteemi teisel tähel (antud juhul punane süsinikhiid) ühe tiiru tegemiseks. Seega spekuleeritakse, et üks täht tirib kuidagi oma surevalt kaaslaselt materjali küljest ning paiskab seda ühtlase ruumiliseks kestaks paisuva joana maailmaruumi. Et kahte tähte ümbritseb läbipaistmatu tolmu- ja gaasikest, on neid võimalik otseselt vaadelda vaid infrapunakiirguses. LL Pegasi asub meist umbes 4200 valgusaasta kaugusel ning selle spiraalstruktuuri laiuseks on umbes kolmandik valgusaastat. Spiraali enese helendamine on astronoomidele mõistatuseks, kuigi mõnede arvates on lahendus lihtsam kui esmapilgul arvata võiks - seda lihtsalt valgustavad lähedalasuvad tähed.
Foto keskel paistev hele täht asub meile palju-palju lähemal kui LL Pegasi. Kusjuures seda sama tähte on kasutatud suurte maapealsete teleskoopide poolt kombenseerimaks atmosfääri virvendusi ning saavutamaks lahutusvõimet, mis lubab LL Pegasi puhul eristada kaht üksteise ümber tiirlevat tähte.
pühapäev, 28. november 2021
Cassini kosmosemissiooni parimad fotod Saturnist, selle rõngastest ja kuudest
1997. aastal Maalt startinud ja aastatel 2004 - 2017 Saturni orbiidil veetnud Cassini kosmosesond kuulub kahtlemata ajaloo kõige edukamate kosmosemissioonide hulka. Tänu Cassinile ja sellega kaasas olnud Huygensi maandurile (mis 2005. aastal maandus Saturni hiilgekuul Titanil), õppis inimkond esmakordselt seda Päikesesüsteemi kõige ikoonilisemat planeeti lähedalt tundma.
Suur Valge Torm Saturni atmosfääris. |
Rõngad ja Titan. |
Saturn Päikese ees. Foto on kokku pandud mitmest erinevas lainepikkuses jäädvustatud kaadrist. |
Vaade Saturnile kõrgelt põhjapooluse kohalt. |
Saturni suurim kuu Titan (läbimõõt 5149 kilomeetrit) taustal ja suuruselt teine kuu Rhea (läbimõõt 1527 kilomeetrit) esiplaanil. |
Saturni lõunapoolkera ja rõngavarjud sellel. |
Saturni välimised rõngad ja kauguses paistev planeet Uraan. |
Hyperion, Saturni kuu, mis on nii madala tihedusega, et sellega põrkunud asteroidid on selle pinna sõna otseses mõttes auklikuks vajutanud. |
Mimas. |
Saturni ülemine atmosfäär ja kauguses paistvad rõngad. |
Saturni keerukad pilvemustrid. |
Titan ja Saturni suuruselt kolmas kuu Dione. |
Titan ja Tethys. |
Saturni varjus asuv Rhea. |
Saturni rõngaste (esiplaanil) keerukad varjud planeedi sinakal põhjapoolkeral. Taustal paistab Saturni 400 kilomeetrise läbimõõduga kuu Mimas. |
Saturn, selle rõngad külgvaates ja taustal hiidkuu Titan, millel on tihedam atmosfäär kui Maal. |
Niinimetatud karjaskuu Prometheus tõmbamas enda poole osakesi Saturni F-rõngast. |
Saturni sisemine kuu Atlas, mis on rõngamaterjalist enda ekvaatorile kasvatanud kõrge valli. Kuu on kõigest 30 kilomeetrise läbimõõduga. |
Meie Maa ja Kuu läbi Saturni rõngaste. |
Saturn ja varjud. |
Rõngad lähivaates. |
Kahvatu Sinine Täpp ehk meie koduplaneet. |
Saturni põhjapoolsusel asuv niinimetatud Heksagon, mille korrapärane struktuur on astronoomidele siiani mõistatuseks. |
Heksagon kaugemalt. |
Üks lähivõte võimendatud värvides tormist Saturni heksagonis. |